Skutočne viete, čo je imunita a ako funguje?
Je to práve imunita, vďaka ktorej sa naše telo vie brániť škodlivým látkam. S príchodom jesene, keď hrozí vyššie riziko jej ohrozenia, sa imunita a jej podpora stávajú veľkou témou. Imunita je pritom dôležitá vo všetkých ročných obdobiach. Ako ale funguje a vlastne: čo je imunita?
Čo je imunita: definícia pre predstavu nestačí
Definícia uvádza, že: „Imunita je schopnosť organizmov odolávať patogénom, teda iným mikroorganizmom, ktoré môžu vyvolať ochorenie.“ Pre lepšiu predstavu je možné si imunitu predstaviť ako zložitú sieť zloženú z rôznych buniek, tkanív a molekúl. Tie dokážu rozpoznať vlastné a cudzie bunky. Cudzie alebo poškodené chápu ako nežiaducich votrelcov a zamerajú na nich „útok“, zatiaľ čo zdravé vlastné bunky zostávajú chránené.
Vrodená imunita – prvá obranná línia
Vrodená imunita zaisťuje rýchlu a okamžitú reakciu organizmu na napadnutie škodlivými látkami. Zahŕňa
časti vytvárajúce fyzickú bariéru proti prenikaniu patogénov, napríklad kožu, sliznice a žalúdočné kyseliny,
bunky, ako sú biele krvinky pohlcujúce a ničiace patogény.
Získaná imunita – keď telo nezabúda
Tento typ imunity je zložitejší a zameriava sa na konkrétne škodlivé látky, s ktorými sa telo už v minulosti stretlo. Vďaka imunitnému systému má organizmus jedinečnú schopnosť týchto „votrelcov“ si zapamätať. Pri ďalšom stretnutí s nimi tak telo reaguje rýchlejšie a účinnejšie. Získanú imunitu zaisťujú hlavne bunky, ktoré produkujú protilátky neutralizujúce konkrétne patogény, a ďalšie bunky, ktoré sa podieľajú na priamom ničení už infikovaných buniek.
Ak sa telo znova stretne s rovnakým patogénom, dokáže reagovať rýchlejšie vďaka pamäťovým bunkám vytvoreným pri prvej infekcii. Tento princíp imunitnej pamäti je napríklad základom očkovania.
Ako to všetko funguje
Predstavte si, že do tela prenikne patogén, napríklad vírus.
- Prvou úlohou imunitného systému je rozpoznať ho pomocou antigénov, špecifických molekúl na povrchu vírusu. Teraz sa imunita prebudí naplno a organizmus začne konať.
- Najprv zasahuje vrodená imunita a snaží sa „votrelca“ zničiť. Dôjde k aktivácii bielych krviniek, ktoré sa presúvajú k miestu infekcie.
- Ďalším krokom je uvoľnenie protilátok. Tie sa naviažu na antigény a neutralizujú ich.
- Ak vyššie uvedený proces nestačí, aktivuje sa získaná imunita, teda špecifické protilátky a pamäťové bunky.
* platíte iba poštovné a balné 1.95€